Rezerwacja apartserwis1@gmail.com

Dlaczego warto skorzystać z Biura Nieruchomości

Wyjaśniamy, dlaczego warto skorzystać z biura/agencji nieruchomości przy kupnie, sprzedaży, czy też wynajmie nieruchomości.

Decydując się na zakup bądź sprzedaż nieruchomości pierwszą rzeczą, nad którą dobrze jest się zastanowić to, jak może nam pomóc biuro nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy, trzeba więc mieć świadomość, jakie są plusy korzystania z usług biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Co nam daje biuro nieruchomości?

Przede wszystkim pomoc z formalnościami

Spotkaliśmy się już z bardzo różnymi przypadkami podejmowania bardzo dziwnych i niefortunnych decyzji przez klientów. Np. podpisywania umów przedwstępnych i wypłacaniem zadatków, a treść umowy była często błędnie sformułowana i nie posiadała podstawowych zapisów chroniących interes kupującego. Również często okazuje się, że stan prawny nieruchomości różni się zasadniczo od stanu jaki deklaruje jej właściciel. Gdyby ten klient skorzystał z usług biura nieruchomości, oczywiście nie doszłoby do tego typu uchybień.

Biuro nieruchomości pomoże w poszukiwaniach

Nawet jeśli początkowo jesteśmy pełni nadziei i zapału w samodzielnym szukaniu nieruchomości lub zamieszczaniu informacji o niej, obszerność oferty i liczba portali, na których można znaleźć ogłoszenia, zazwyczaj szybko nas przerasta. Jeśli dodamy do tego konieczność odpowiadania na setki telefonów lub maili dotyczące naszej oferty – szybko okazuje się, że musimy poświęcić temu cały swój czas.

Dużo bardziej komfortowe jest oddanie tej pracy w ręce pośrednika/agenta, którzy znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia, a także mają dostęp do dodatkowych baz danych i kontaktów wypracowanych przez lata doświadczeń. Korzystanie z usług pośredników jest także dużo bezpieczniejsze w szczególności na sprzedającego lub wynajmującego i gwarantuje pewność dokonania transakcji zgodnej z przepisami prawnymi.

Biuro nieruchomości gwarantuje bezpieczeństwo

Duże znaczenie ma również bezpieczeństwo przeprowadzenia transakcji, które biuro nieruchomości gwarantuje sprzedającemu, czy też wynajmującemu nieruchomość. Ma on pewność, że nie trafi do niego przypadkowa osoba z ulicy, która np. chce tylko zaobserwować mieszkanie, ale osoba już wcześniej zweryfikowana w biurze nieruchomości – spisana z dowodu osobistego. Właściciele nieruchomości często mają nieuregulowane kwestie prawne związane z własnością.

W każdym przypadku osoba taka zostaje kompleksowo poinformowana o etapach postępowania w celu uregulowania kwestii prawnej własności, jak również otrzymuje fachową pomoc i poradę ze strony pośrednika. Pośrednik sporządza również umowę przedwstępną, jeżeli zajdzie taka konieczność (niejednokrotnie zakup nieruchomości jest kredytowany i taka umowa jest wymagana).

Pośrednik skompletuje wszelkie dokumenty do umowy warunkowej bądź przenoszącej własność, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania na sporządzenie umowy notarialnej. Sprzedający oszczędza zarówno czas, jak i koszty, ponadto może zlecić oględziny nieruchomości oddając do niej klucze, jak również zlecając negocjacje ceny pośrednikowi: koszty dojazdu do pokazywanej nieruchomości pośrednik pokrywa w ramach prowizji pobieranej w momencie sprzedaży. Tym sposobem osoba sprzedająca często przyjeżdża tylko na czas zawarcia wcześniej przygotowanej umowy notarialnej.

Czy z biurem nieruchomości warto zawierać umowy na wyłączność?

Umowa na wyłączność jest bardziej korzystna dla klienta niż umowa otwarta (bez wyłączności), gdyż jest bardziej skuteczna. Tylko pozornie w przypadku umów otwartych właściciel ma większe możliwości, zlecając sprzedaż nieruchomości kilku biurom oraz próbując sprzedać nieruchomość na własną rękę.

Wydawać by się mogło, że jest to bardziej opłacalne, gdyż jeśli sam znajdzie nabywcę, to nie płaci pośrednikowi. Ponadto zgłaszając ofertę do kilku biur, wydaje się, że jest większa szansa znalezienia potencjalnego nabywcy. Takie myślenie może być jednak błędne.

Biuro nieruchomości przy umowie bez wyłączności(czyli otwartej) ogranicza reklamę takiej nieruchomości. Ograniczenia te wynikają z braku pewności, czy poniesione koszty wrócą się w postaci wynagrodzenia pobieranego dopiero przy sprzedaży. Stąd też najczęściej pojawia się tylko krótkie ogłoszenie w prasie lokalnej lub Internecie, bez możliwości umieszczania zdjęcia ze szczegółowym opisem i lokalizacją nieruchomości. 

Co więcej osoba chcąca obejrzeć nieruchomość, której sprzedaż prowadzona jest na zasadzie umowy otwartej, musi pisemnie potwierdzić odbiór oferty, co wiąże się każdorazowo z koniecznością wizyty w biurze pośrednika.

Mamy nadzieję, że ty krótkim poradnikiem rozwiązaliśmy wątpliwości , czy skorzystać z fachowej pomocy przy sprzedaży nieruchomości.

Na koniec dodamy kilka słów o prowizji. Prowizja biura, to średnio od 3% w zależności od wartości nieruchomości, lub prowizja kwotowa. Często nasi klienci nawet nie zauważają że muszą płacić prowizje, a dzięki naszym negocjacjom z potencjalnymi klientami, sprzedają swoją nieruchomość drożej niż początkowo chcieli, więc jeśli chodzi o prowizje to jest to zawsze kwestia do ustalenia.

Zapraszamy do współpracy

Region działania Śląsk oraz Małopolska

    Najnowsze komentarze

      Kategorie

    PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com